جزئیات خبر


معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی:

باغات متراکم آستان قدس رضوی، شاهکاری بی‌نظیر در کشور است

باغات متراکم آستان قدس رضوی، شاهکاری بی‌نظیر در کشور است
1396/6/20

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی گفت: باغات متراکم آستان قدس رضوی، شاهکاری بی‌نظیر در کشور است.
محمدعلی طهماسبی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: به جرئت می‌توان گفت، نمونه باغات متراکم موسسه باغات آستان قدس رضوی که در آن، تمامی فعالیت‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت، به صورت مکانیزه و به روز انجام شود، در سطح کشور وجود ندارد.
وی باغات متراکم این موسسه را مرکزی آموزشی برای کشاورزان و باغداران دانست و افزود: باید شرایطی فراهم شود تا ضمن بازدید و آشنایی مردم با این باغات، احداث آن نیز آموزش داده شود که این امر، به نوبه خود مصداق بارز پرداخت زکات است.
طهماسبی ادامه داد: آستان قدس رضوی با در اختیار داشتن منابع زیستی و غیر زیستی متعدد، یکی از مجموعه‌های پیش‌گام در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی به ویژه حوزه کشاورزی به شمار می‌رود.
وی احداث باغات متراکم رضوی را فعالیتی بزرگ و مثبت در زمینه بهره‌برداری صحیح از منابع آب و خاک توسط این نهاد دانست.
طهماسبی ادامه داد: مجموعه‌های بزرگ اقتصادی همچون آستان قدس رضوی هستند که الگوها را ایجاد می‌کنند و همین امر باعث خلق فرصت‌های خوب برای تبعیت و پیروی مردم از شیوه‌های صحیح می‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درختان را ریه‌های شهری نامید و افزود: بخشی از آلودگی هوا توسط درختان تصفیه می‌شود و با توجه به میزان آلایندگی شهر مشهد، لزوم ترویج کشاورزی شهری، بیش از پیش احساس می‌شود.
طهماسبی ادامه داد: وجود آستان قدس رضوی، می‌تواند شهر مشهد به الگویی در کشاورزی شهری تبدیل کند.
وی اضافه کرد: هرچه سطح سبز شهری افزایش پیدا کند، پالایش آلاینده‌ها بیشتر شده و همین امر، تمیزتر شدن هوا را در پی خواهد داشت.
معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به وابستگی کشور به واردات بذور هیبرید، گفت: در صورت عدم استفاده از بذور هیبرید، 50 درصد افت محصول خواهیم داشت.
وی ادامه داد: افزایش تولید، منوط به داشتن ژن خوب در بذر است و با توجه به امکانات آستان قدس رضوی چه در زمینه آب و زمین و چه امکان بهره‌گیری از کارشناسان و نیروی کار خبره و متخصص، این نهاد می‌تواند منشاء حرکت عظیمی در این عرصه باشد.
طهماسبی تولید نهال روی پایه‌های رویشی را یکی دیگر از نیازهای کشور عنوان کرد و افزود: آستان قدس رضوی، همواره یکی از مجموعه‌های پیشتاز در تولید نهال بوده و هست و اقدام موسسه باغات نسبت به واردات پایه‌های رویشی، فعالیت بسیار ارزشمندی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به لزوم ایجاد حداقل فاصله بین قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده، گفت: در حال حاضر، کشاورز محصول خود را به قیمت بسیار کمی می‌فروشد، اما همان محصول با قیمت چند برابری به مصرف‌کننده عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: چنانچه آستان قدس رضوی زیرساختی برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزان به مصرف‌کنندگان ایجاد کند، این الگو می‌تواند در سایر شهرها نیز اجرا شود.
218-96

نظر شما