جزئیات خبر


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

باغات متراکم آستان قدس رضوی، مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی است

باغات متراکم آستان قدس رضوی، مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی است
1396/6/16

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باغات متراکم آستان قدس رضوی، مصداق عینی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مجتبی مزروعی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، در حاشیه آیین بهره‌برداری از باغات متراکم آستان قدس رضوی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛ افزایش بهره‌وری، تولید محصول سالم و ایجاد امنیت غذایی است که 100 درصد در راستای کاهش هزینه‌ها، کاهش مصرف آب و نیز افزایش درآمد و راندمان تولید است.
وی ادامه داد: احداث این باغات، علاوه بر کاهش مصرف آب و تولید محصول سالم، نقش موثری در تلطیف هوا و کاهش آلاینده‌ها دارد، چراکه فضای سبز، لازمه زندگی شهری است.
مزروعی، احداث باغات متراکم را اقدامی در راستای استفاده بهینه از منابع آبی دانست و افزود: استفاده از سیستم‌های مدرن آبیاری، کشت متراکم و استفاده از گیاهان با نیاز آبی کم و همچنین کشت گلخانه‌ای، از جمله راهکارهای کاهش مصرف آب به شمار می‌رود که تمامی این موارد در مجموعه آستان قدس رضوی به منصه ظهور رسیده است.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی، همچنین در سال گذشته مجوز و تسهیلاتی را برای توسعه گلخانه‌های آستان قدس رضوی صادر کرده است.
مزروعی تاکید کرد: چنانچه بخواهیم ارتقاء بهره‌وری در آب را در سطح استان پیاده‌سازی کنیم، باید راهکارهای مذکور استفاده بهینه از منابع آبی را به صورت پکیج مدیریتی اجرا کنیم.
وی با اشاره به تولید حدود 500 هزار اصله نهال با برند رضوی طی سال گذشته توسط موسسه باغات آستان قدس رضوی، گفت: تولید بذر و نهال اصلاح شده، یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است که برای کاهش مصرف آب و ارتقاء بهره‌وری، کشت نهال را بیش از پیش در دستور کار قرار خواهیم داد.
مزروعی ادامه داد: در این راستا، قراردادی با آستان قدس رضوی منعقد شده تا با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی، درختان میوه از طریق کشت بافت تولید شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این که نهال مرغوب و اصلاح شده، منجر به افزایش بهره‌وری و راندمان کار می‌شود، افزود: تمامی این ویژگی‌ها در نهال‌های موسسه باغات وجود دارد.
214-96

نظر شما