جزئیات خبر


سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی:

100 هکتار از باغ ملک‌آباد، احیاء و بازسازی شده است

100 هکتار از باغ ملک‌آباد، احیاء و بازسازی شده است
1396/6/16

سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: تاکنون، 100 هکتار از باغ ملک‌آباد، احیاء و بازسازی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، محمود صادقی در آیین بهره‌برداری از باغات متراکم آستان قدس رضوی بیان کرد: آستان قدس رضوی در شهر مشهد، 750 تا 800 هکتار اراضی تحت پوشش به صورت باغ دارد که مسئولیت حفظ و نگهداری آن بر عهده سازمان باغات است.
وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن این باغات در فضای شهری، عملا هزینه‌های مربوط به حفظ، نگهداری و صیانت از این باغات در مقایسه با باغ‌هایی که خارج از فضای شهری هستند، متفاوت می‌باشد.
صادقی، سازمان باغات آستان قدس رضوی را یکی از تولیدکنندگان بزرگ نهال در کشور دانست و افزود: این سازمان، سالانه بیش از 500 هزار اصله نهال مرغوب، تولید و به بازار عرضه می‌کند.
وی با اشاره به رسالت سازمان باغات آستان قدس رضوی مبنی بر توسعه فضای سبز شهری مشهد، گفت: مساحت باغ ملک‌آباد، بیش از 297 هکتار است که این وسعت، بالغ بر 4 برابر پارک ملت مشهد ‌می‌باشد.
صادقی ادامه داد: قدمت این باغ، بیش از 80 سال، سطح مشجر آن 220 هکتار و فضای سبز موجود در باغ نیز 25 هکتار می‌باشد که همیشه بر حفظ و احیاء آن تاکیده شده است.
وی با اشاره به لزوم حفظ باغ ملک‌آباد گفت: تولیت معزز آستان قدس رضوی همواره بر حفظ و صیانت از باغ ملک‌آباد و فضای سبز شهری تاکید موکد داشته اند و اعلام نمودند بدون اجازه ایشان ، حتی یک اصله درخت هم قطع نشود.
صادقی ادامه داد: در این راستا و با توجه به قدمت بالای درختان این باغ که گاهی تا 70 سال نیز می‌رسد و از طرفی مشکلات کم آبی و وجود آفات و بیماری‌ها و اثرات زیست محیطی در حاشیه باغ‌ها، موسسه باغات را بر آن داشت که بخش‌های قدیمی را به باغات متراکم و مدرن تغییر دهد.
وی با اشاره به آغاز عملیات احیاء و اصلاح باغ ملک‌آباد از ابتدای سال 1393، گفت: نخستین گام در این مسیر، بحث تامین منابع آبی پایدار بود که پس از تشکیل کارگروهی تخصصی، استانداری استان خراسان رضوی با تعیین الگوی کشت متناسب با فضای شهری در قطعات از قبل تعیین شده، تامین منابع آبی این باغ را بر عهده گرفت.
صادقی ادامه داد: سازمان باغات نیز همسو با این اقدام، تامین بخشی از آب مورد نیاز باغ ملک‌آباد را از طریق بند گلستان در دستور کار قرار داد و مسیر انتقال آب به این باغ نیز ترمیم شد.
وی با بیان این که در مرحله اول احیاء باغ ملک‌آباد در سال 1394، 2 هزار و 800 اصله درخت 60 ساله قطع و با 70 هزار اصله نهال مرغوب جایگزین شد، گفت: طی سال 1395 نیز بیش از 50 هزار اصله نهال کاشته شد و 10 درصد از سطح زیر کشت به احداث باغ متراکم سیب اختصاص داده شد.
صادقی ادامه داد: طی این مدت همچنین 30 هزار اصله درخت غیر مثمر، در حاشیه خیابان‌ها، راه‌ها و معابر کاشته شده است.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی با اشاره به احداث باغات متراکم و مدرن این موسسه با استفاده از تکنولوژی به روز گفت: در این باغات به جای کاشت 300 تا 400 اصله نهال در هکتار، امکان کاشت 3 هزار و 900 اصله نهال وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود در هر درخت نیز بین 120 تا 150 عدد سیب تشکیل شود.
صادقی ادامه داد: استفاده از سیستم مه‌پاش برای جلوگیری از یخ‌زدگی گل، سیستم ضد تگرگ، آبیاری درختان با سیستم‌های نوین آبیاری، هرس و فرم دهی به صورت 100 درصد مکانیزه و... تنها بخش بسیار کوچکی از مزایای این باغ به شمار می‌رود.
213-96

نظر شما