جزئیات خبر


گامی دیگر در راستای احیاء و توسعه

50 هکتار باغ متراکم توسط موسسه باغات آستان قدس به بهره‌‌برداری رسید

50 هکتار باغ متراکم توسط موسسه باغات آستان قدس به بهره‌‌برداری رسید
1396/5/16

سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: هم‌زمان با ایام دهه کرامت، 50 هکتار باغات متراکم این موسسه به بهره‌برداری رسید.
مهندس محمود صادقى در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: در این پروژه تعداد 50 هزار اصله نهال با پایه‌های رویشی و اصلاح شده از ارقام میوه تجارتی بازارپسند شامل شلیل، آلو، زردآلو و گوجه سبز، سیب و گلابی در باغ ملک‌آباد کاشته شده است.
وی هدف از احداث باغات جدید متراکم را مدیریت بهینه منابع آبی، بهبود فضای سبز شهری و افزایش تولید در واحد سطح و همچنین کاهش هزینه های نگهداری به دلیل استفاده بیشتر از ماشین آلات عنوان کرد.
صادقی ادامه داد: در باغ‌های جدید متراکم، میزان کشت نهال در هر هکتار بیش از 6 برابر و راندمان آب مصرفی برای تولید میوه، 2 تا 3 برابر باغ‌های سنتی است.
وی اضافه کرد: این موضوع همچنین باعث افزایش میزان سرانه تراکم فضای سبز شهر مشهد نیز شده است.
صادقی با اشاره به تامین 35 درصد از فضای سبز شهر مشهد توسط باغات این موسسه گفت: همین موضوع، اهمیت حفظ، نگهداری، توسعه و احیاء این باغات رو دو چندان می‌کند.
وی ادامه داد: قدمت برخی باغات این موسسه به بیش از 60 سال می‌رسد و برخی قطعات نیز فرسوده است؛ بر همین اساس و با تاکید تولیت معزز آستان قدس رضوی، احیاء و اصلاح این باغات هر ساله در دستور کار قرار گرفته است.
صادقی هزینه صورت گرفته برای احداث 50 هکتار باغات متراکم این موسسه را یک و نیم میلیارد تومان عنوان کرد.
شایان ذکر است با اجرای احداث 50 هکتار باغ مذکور، برای 10 نفر بصورت مستقیم و 700 نفر روز بصورت غیر مستقیم اشتغال زایی صورت پذیرفته است .
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی با بیان این که طی برنامه‌ای یک یا دو ساله، تمامی باغات نوسازی خواهد شد، افزود: این موسسه درصدد است 300 هکتار از باغات قدیمی و فرسوده خود را در قالب برنامه استراتژیک، احیاء کند.
وی با اشاره به آبیاری 100 درصد باغات این موسسه با استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری گفت: هم‌اکنون 750 هکتار از باغات، به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده‌اند.
صادقی ادامه داد: افزایش راندمان آبیاری، افزایش تولید در واحد سطح، توسعه فضای سبز شهر مشهد، لزوم احیاء باغات و... از جمله مزایای این اقدام به شمار می‌رود.
 140-96

نظر شما