جزئیات خبر


سرپرست این مؤسسه خبر داد

افزایش 20 درصدى تولید گل و گیاه در مؤسسه باغات آستان قدس رضوی

افزایش 20 درصدى تولید گل و گیاه در مؤسسه باغات آستان قدس  رضوی
1396/4/7

تولید و عرضه گل و گیاه در مؤسسه باغات آستان قدس رضوى در سال گذشته و درمقایسه با سال پیش از آن ( 94 ) از افزایش حدود 20 درصدى برخوردار بوده است. سرپرست این مؤسسه با بیان این مطلب افزود: تولید گیاهان فصلى بوته اى، گیاهان نشایى فصلى، گیاهان زینتى و آپارتمانى، انواع گل هاى شاخه بریده و... از جمله فعالیت هاى این مؤسسه در زمینه تولید و عرضه گل و گیاه به شمار می آید. مهندس محمود صادقی تاکید کرد: حدود 17 هزار واریته از گیاهان فصلی بوته ای (مانند سینه ره، آزالیا، سنبل، لاله و...) که براى ایام عید نوروز و آغاز سال جدید مناسب هستند در اسفند سال گذشته تولید شده اند که در مقایسه با تولید 12 هزار واریته از این گیاهان در سال 94 ، حدود 5هزار واریته افزایش تولید نشان می دهد. وى در زمینه تولید گیاهان نشایى فصلى نیز خاطرنشان کرد: گیاهانى مانند همیشه بهار، بنفشه، جعفرى، سلوى و... از جمله گیاهان نشایى فصلى به شمار می آیند که براساس آمار و ارقام حدود 200 هزار عدد از این گیاهان در سال گذشته در این مؤسسه تولید شده اند که در مقایسه با 160 هزار عدد تولیدى این گیاهان در سال پیش از آن (94) از 40 هزار عدد افزایش برخوردار بوده است. مهندس صادقى در زمینه تولید گیاهان زینتى و آپارتمانى نیز اظهار داشت: بیش از 100هزار گلدان از انواع گیاهان زینتى و آپارتمانى (از جمله: شاه پسند، ترون، انواع گل دادن رز، انواع شمعدانى، دیفن باخیا، برگ انجیرى، آکلونما و... ) در سال 1395 در این مؤسسه تولید شده در صورتى که این آمار و ارقام در سال پیش از آن یعنى سال1394حدود 61 هزار گلدان بوده است که می توان گفت که محصولات تولیدى گل و گیاه مؤسسه باغات آستان قدس رضوى در زمینه تولید، عرضه و فروش در سال گذشته از افزایش حدود 20 درصدى نسبت به سال قبل از آن ( 94 ) برخوردار بوده است.
وى یادآور شد: هم اکنون حفظ و نگهدارى و رسیدگى به فضاى سبز و پوشش گیاهى حدود 40 هکتار در طول سال در مؤسسات و مجموعه هاى آستان قدس رضوى از قبیل بیمارستان فوق تخصصى رضوى، اداره ها و سازمان هاى آستان قدس رضوى در سطح شهر مشهد، اماکن متبرکه حرم مطهر امام رضا(ع) ، باغهاى اول و دوم آرامگاه خواجه ربیع مشهد و... برعهده این مؤسسه می باشد که با همت و تلاش کارکنان این مؤسسه به انجام می رسد. مهندس صادقى تصریح کرد: همچنین روزانه حدود 800 شاخه گل ( انواع مختلف ) در مجموع چهار گلدان تزئینى در قسمت  فوقانى ضریح مطهر حضرت امام رضا(ع) در روضه منوره آن حضرت توسط این مؤسسه تأمین می شود که در بعضى از مناسبت های موردى از بعضى از گلهای اهدایى زائران که داراى مرغوبیت و کیفیت لازم باشند نیز در این زمینه استفاده می شود.
سرپرست این مؤسسه خاطرنشان کرد: وجود باغهاى آستان قدس رضوى در سطح شهر مشهد کمک شایانى به تأمین فضاى سبز و پوشش گیاهى در این کلانشهر مذهبى می نماید و هر چند در نظر بسیارى از مردم شاید بتوان به جاى این با غها فعالیت اقتصادى و سودآور دیگرى را جایگزین آن نمود اما همت، تلاش و نگاه مدیریت ارشد و عالى رتبه آستان قدس رضوى از انجام هزینه هاى گوناگون براى حفظ و نگهدارى این باغها تنها کمک به تأمین هواى پاک و سالم و کمک به فضاى سبز شهر مشهد جهت استفاده عموم زائران و مجاوران می باشد به گونه ای که این باغها که حدود 35 درصد از فضاى سبز شهر مشهد را تشکیل می دهند در کنار سایر باغها و پوشش گیاهى، همچون ریه هایی هستند که هواى پاک وسالم را به شریانهاى حیاتى زندگى افراد شهر منتقل می کنند.
84-96

نظر شما